CHOV MT

KALENDÁŘ AKCÍ
17/3/2024
Valná hromada SCHPMT Akce SCHPMT (Pivovarský hotel Kojetín 9:30 hodin)
7/6/2024
Předvýběr hřebců do plemenitby Akce SCHPMT (Lebedov)
2/8/2024
Kontrolní den u předvybraných hřebců Akce SCHPMT
19/9/2024
Vernisáž při příležitosti uznání MT jako samostatného plemene Akce SCHPMT (Zámek Kroměříž)


Zobrazit všechny akce

ANKETA

Jak se Vám líbí nová verze zkoušek MT?


   
1. Líbí se mi nový typ zkoušky
   
28%
2. Ještě nevím, prozatím jsem si neudělal/-a názor
   
26%
3. Nelíbí se mi nový typ zkoušky
   
24%
4. Je mi to jedno
   
22%


Další ankety

SDÍLET S PŘÁTELI

 


MORAVSKÝ TEPLOKREVNÍKChovný cíl a plemenný standard plemene moravský teplokrevník

Platný od 1. 1. 2015 

 

 

 

Chovný cíl a standard plemene stanovuje Svaz chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka (dále jen SCHPMT).

 

Chovný cíl:

 

     Moravský teplokrevník je plemeno spojeno s historickou tradicí chovu koní na Moravě. Chovným cílem moravského teplokrevníka je přiměřeně ušlechtilý teplokrevný kůň chovaný na bázi původních rakousko-uherských kmenů s přihlédnutím ke kmenové příslušnosti.

     Kmen Furioso je středně vysoký a mohutný teplokrevník. Vyžaduje se rovná hlava, pravidelný, přiměřeně dlouhý, svalnatý krk. Kohoutek je výrazný.  Horní linie je pevná, středně dlouhá. Hloubka hrudníku je přiměřená. Záď je přiměřeně mohutná, oválná, dlouhá. Fundament je suchý, kostnatý, přičemž jsou klouby a šlachy výrazné a suché. Spěnka je středně dlouhá, pevná a pružná. Kopyta jsou přiměřeně široká, dobře úhlovaná a pevná.

     Kmen Przedswit je chován ve dvou liniích. Hnědá linie Przedswit VIII – Pib. je zavalitější a má hranatější stavbu těla. Vyznačují se suchou, někdy i těžší obloukovitou hlavu, dlouhým silným krkem. Hřbet je pevný, středně dlouhý. Hrudník je hluboký a široký. Záď je široká a delší. Fundament je suchý, kostnatý, přičemž jsou klouby a šlachy výrazné a suché. Spěnka je středně dlouhá, pevná a pružná. Kopyta jsou přiměřeně široká, dobře úhlovaná a pevná.

Ryzá linie Przedswit III K (VII Rad.) je celkově ušlechtilejší. Vyžaduje se rovná hlava, pravidelný, přiměřeně dlouhý, svalnatý krk s výrazným kohoutkemHorní linie je pevná, středně dlouhá. Hloubka hrudníku je přiměřená. Záď je přiměřeně mohutná, oválná, dlouhá. Fundament je suchý, kostnatý, přičemž jsou klouby a šlachy výrazné a suché. Spěnka je středně dlouhá, pevná a pružná. Kopyta jsou přiměřeně široká, dobře úhlovaná a pevná.

     Kmen Gidran je charakterizován jako ušlechtilý, harmonický jezdecký kůň, středního obdélníkového rámce. Hlava může být i mírně těžší klabonosá s širšími žuchvami.  Krk je přiměřeně dlouhý, svalnatý s výrazným kohoutkemHorní linie je pevná, středně dlouhá. Hrudník je přiměřeně hluboký. Záď je přiměřeně mohutná, rovnější, dlouhá. Fundament je suchý, kostnatý, přičemž jsou klouby a šlachy výrazné a suché. Spěnka je středně dlouhá, pevná a pružná. Kopyta jsou přiměřeně široká, dobře úhlovaná a pevná.

     Moravský teplokrevník se vyznačuje výborným charakterem, přiměřeným temperamentem, vytrvalostí, odpovídající mechanikou pohybu s ochotou k práci s mnohostranným využitím pod sedlem i v zápřeži.

Je to kůň s pevným zdravím, s tvrdou konstitucí, snadno krmitelný, pozdně dospívající, dlouhověký a nesoucí co nejúplnější genetickou informaci svého plemene.

 

Chovaní koně jsou převážně hnědáci, dále ryzáci, bělouši a vraníci. 

Standard základních tělesných znaků ve 4 letech stáří pro hřebce a klisny moravského teplokrevníka

 

Míry [cm]

Hřebci

 

Klisny

 

 

Min.

Průměr

Min.

Průměr

KVP  (cm)

170

173

168

172

KVH (cm)

161

163

159

162

Obvod hrudi OH (cm)

183

196

185

198

Obvod holeně  OHOL (cm)

20

22

19

21

Rozdíl KVP - OH (cm)

17

23

18

26


SOUBORY KE STAŽENÍ

Chovný cíl a plemenný standard MT 2015

Stáhnout soubor (velikost )